Farma Vrchní pila

úroda 2012

Region mírně teplý, mírně vlhký, průměrná roční teplota 7,2 st.c, roční průměr srážek 640 mm, nadmořská výška 378 m, sklonovitost 5 stupňů.

Zde máme jednak nový švestkový sad, ale hlavně naši srdeční záležitost, sad starých odrůd.

Staré stromy jsou vysokokmeny, sázené ve čtyřicátých letech 20-tého století. Nacházi se mezi nimi druhy jako Malináče, Croncelské, Jaderničky a nebo třeba Matčino, Panenské, Strýmka.

Řez plodících stromů je jiný než u mladých výsadeb, ale v našem případě náročnější pro výšku a rozložitost koruny. Je třeba pěčovat i o borku kmenů a chránit ji proti přezimujícím škůdcům. Zde se nám odvděčují drobní zpěvní ptáčci za zimní krmení a budky na hnízdění.  A ani nemoci se starým druhům nevyhýbají, ale je překvapivé, že jsou mnohdy méně náchylné, než moderní vyšlechtěné odrůdy.

Při sklizni nám nezbývá než si hluboce vážit rozumu našich předků, kdy žádný druh nebyl vysazen neúčelně. Pokrývají všechny potřeby domácnosti v průběhu celého roku. Nejprve Žňovky pro osvěžení v parném létě, pak Croncelské na kompoty i prodej, Malináče na vánoční stůl a Strýmky, které teprve v březnu dostanou správnou chuť.

jadernička

gascoňské

Uložit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *